„Poczytaj, mi mamo”

W listopadzie i grudniu 2020 r. odbył się konkurs dla dzieci z oddziału przedszkolnego i ich rodziców pt. „Poczytaj, mi mamo”. Zadaniem konkursowym było wykonanie zdjęcia, na którym będzie dziecko, mama i przeczytana baśń lub książka. To tylko cel pośredni konkursu, bo w głównej mierze zależało nam na tym, aby rodzice starali się swoją postawą zarażać dzieci miłością do książek. Rodzic czyta książki, czyta również dziecko. Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy! Wpłynęło 8 zdjęć. Dzieciom wręczymy w szkole – po feriach – nagrody niespodzianki, a mamom już dzisiaj składamy wyrazy uznania i szacunku. Bajki pamięta się przez całe życie, zwłaszcza, że czytała je mama lub czytał tata. Jest to bardzo cenne doświadczenie. Dzieci z oddziału przedszkolnego, dzięki głośnemu czytaniu, przeniosły się do świata następujących bajek:

Aleksandra Winiarz – „Mądre Bajki” Agnieszki Antosiewicz

Dawid Ludwik – „Klasyczne bajki na dobranoc” Christine Deverella

Natalia Stankiewicz – ” Wiersze i bajki ” Jana Brzechwy

Karol Bondyra – „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa

Aleksandra Bielecka – „Jaś i Małgosia” Jakuba i Wilhelma Grimmów

Miłosz Oleksowicz – „Lusia Gdzie jesteś?” Marzeny Kwietniewskiej-Talarczyk

Hanna Franus – „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren

Laura Mielnik – „Księżniczki, najpiękniejsze baśnie” Alexandry Perkowskiej

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
Niech inni biorą z Was przykład.

Zapraszamy do galerii zdjęć „Poczytaj, mi mamo”:

Moja ulubiona baśń lub książka”

W listopadzie ogłoszony został konkurs dla uczniów klasy II pt. „Moja ulubiona baśń lub książka”. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu za pomocą różnych przedmiotów i aranżacji tytułu ulubionej baśni lub książki. Termin odsyłania prac konkursowych był do 22 grudnia 2020 r.

W konkursie wziął udział jeden uczestnik – Krzysztof Mazur – i zdobył on I miejsce.

Nie mieliśmy dylematu z wyborem tej najlepszej i najbardziej oryginalnej pracy, bo wpłynęła tylko praca Krzysia. Zwycięzca uzyskał dodatnie punkty z zachowania, a po powrocie do szkoły otrzyma nagrodę i pamiątkowy dyplom. Krzysiowi gratulujemy kreatywności. Brawo!

Zostało jeszcze do obsadzenia miejsce II i III, dlatego dla pozostałych uczniów klasy II przesuwamy termin nadsyłania zdjęć do 29 stycznia 2021 r. Hej dzieciaki! Wykażcie się swoją wyobraźnią i pomysłowością. Weźcie przykład z Krzysia. Popatrzcie w jaki kreatywny sposób przedstawił swoją ulubioną bajkę. Zgadnijcie jaki to tytuł?

„Domek dla jeża”

Od października do grudnia 2020 r. odbył się konkurs dla uczniów kl. IV – VIII pt. „Domek dla jeża”. Celem konkursu było szerzenie idei ochrony środowiska naturalnego oraz pokazanie innym ludziom, że nasi uczniowie dbają o zwierzęta. Wpłynęło 8 zdjęć. Wybór zwycięskich prac był bardzo trudny. Oceniliśmy pomysłowość, wykorzystane materiały, wymiary, solidność konstrukcji oraz zaangażowanie dzieci i ich rodzin. Decyzją jury:

I miejsce zajęła Zuzanna Pachla z kl. VIIb

II miejsce zajął Szymon Kudyba z kl. VI

III miejsce zajęli Ewa i Jakub Mazurkiewiczowie z kl. VIIb i VIII

Ponadto w konkursie udział wzięli: Dominik Kruk z kl. IV, Wojciech Kierepka z kl. V, Julia Bondyra z kl. VI, Mateusz Mazurkiewicz z kl. VIIa, Mateusz Ważny z kl. VIII

Wszystkim uczestnikom, waszym tatusiom również, dziękujemy za ogromne zaangażowanie i gratulujemy tak solidnych domków dla jeży. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał dodatnie punkty z zachowania i „6” z techniki. Po powrocie do szkoły uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymają Numerowany Certyfikat Przyjaciela Jeży a laureaci nagrody rzeczowe.

Zapraszamy do galerii domków dla jeży:

Witamy bardzo serdecznie całą społeczność szkolną w Rudzie Różanieckiej.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia nasi uczniowie wykazali się wspaniałą postawą! Wykonali ozdoby świąteczne w postaci ślicznych kartonowych „bombek” oraz złożyli piękne życzenia. W nagrodę otrzymali pozytywne uwagi z zachowania oraz „6” z edukacji plastyczno-technicznej (kl. 0-III) i techniki (kl. IV-VIII). Wszystkim wykonawcom „bombek” bardzo dziękujemy. Przypominamy, że składanie życzeń oraz wykonywanie ozdób to jedne z wielu bożonarodzeniowych tradycji.

Popatrzcie poniżej jakie piękne „bombki” wykonali nasi uczniowie i poczytajcie jakie życzenia Wam złożyli.

Karol Baracz z kl. IV

Witamy bardzo serdecznie całą społeczność uczniowską
Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej.

Z powodu panującej pandemii nie zobaczymy się w szkole, żeby osobiście złożyć sobie życzenia na Boże Narodzenie. Dlatego nauczyciele szkolnej biblioteki zachęcają chętnych uczniów naszej szkoły do wykonania kartonowej „bombki”, na której napiszcie życzenia świąteczne.

1. Weźcie kartkę z bloku technicznego i używając cyrkla, narysujcie na niej okrąg. Potem go wytnijcie. Możecie też użyć papierowego talerzyka. Popatrzcie na zdjęcie powyżej.

2. Wykonajcie uchwyt do „bombki”, przymocujcie go za pomocą zszywacza. Zróbcie w uchwycie otwór używając dziurkacza i przywiążcie wstążeczkę.  

3. Po jednej stronie „bombki” napiszcie najpiękniejsze życzenia świąteczne, a drugą stronę pomalujcie starannie farbą, kredkami lub mazakami. Posypcie brokatem i udekorujcie cekinami czy elementami wyciętymi z dziurkacza ozdobnego.

4. Do wykonania „bombki” młodsi uczniowie mogą poprosić o pomoc Mamusię, Tatusia, rodzeństwo.

5. Wykonajcie zdjęcie kartonowej „bombki” i wyślijcie na adres mailowy: bozenak@zsrudarozaniecka.pl

6. Zdjęcia możecie wysyłać do 18 grudnia 2020 r.

7.Wasze „bombki” z życzeniami pokażemy na stronie internetowej szkoły w zakładce Biblioteka oraz na szkolnym Facebooku.

8. Za wykonanie „bombki” otrzymacie pozytywne uwagi z zachowania.

Piękne „bombki” na pewno spodobają się, a życzenia ucieszą Wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców.

Do świąt zostało niewiele dni, postarajcie się.

Liczymy na Was. Nauczyciele szkolnej biblioteki

Witamy bardzo serdecznie młodszą społeczność uczniowską
Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej.

Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne dzieci
z oddziału przedszkolnego oraz klas I -III do słuchania
audycji edukacyjnych w Polskim Radiu Dzieciom

https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom

Jeśli lubisz…słuchaj…w…/we…o godz. …
język angielskiradiaponiedziałki i środy16.30
język niemieckiradiawtorki16.30
język polski„Słowo do słowa”poniedziałki i piątki15.30
przyrodę„Małych naukowców”wtorki i czwartki16.45
muzykę„Rytmiki”poniedziałek – piątek10.30
plastykę„Warsztatu młodego artysty”poniedziałek – piątek9.30
słuchać bajek„Książkę do poduszki”każdy dzień19.00
oszczędzać pieniądze„Skarbonkę”poniedziałki17.15
przestrzegać bezpieczeństwa„Bezpiecznego malucha”wtorki17.15

Biorąc udział w audycjach uzyskasz podwójną korzyść – mądrość
i nagrodę niespodziankę.

Zapisz, ile czasu spędzasz na słuchaniu audycji edukacyjnych
w Polskim Radiu Dzieciom. Następnie w każdy piątek tygodnia wyślij informację na pocztę bozenak@zsrudarozaniecka.pl

Podaj swoje imię i nazwisko, nazwę audycji (mogą być różne
i niekoniecznie te z tabeli) oraz czas spędzony z radiem.

Informacje te umieszczać będziemy do 31 marca 2021 r. na stronie internetowej szkoły w zakładce Biblioteka oraz na szkolnym Facebooku, aby inni widzieli, że wielu uczniów z Rudy Różanieckiej zdobywa mądrość słuchając audycji edukacyjnych.

My bibliotekarze jesteśmy pewni, że Polskie Radio Dzieciom nie zawiedzie Cię! Wiemy jak cenny jest Twój czas – dlatego oferujemy Ci coś co jest wartościowe. Skorzystaj i napisz do nas.

Nauczyciele ze szkolnej biblioteki

Dzień dobry. Prosimy odebrać ze szkoły Pamiątkę Pasowania na Czytelnika wraz z wypożyczoną do konkursu bajką. Możecie je odbierać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 z ławki na dolnym korytarzu przy głównym wejściu do budynku szkoły.
Liczymy, że do 11 grudnia 2020 r. wszyscy uczniowie klasy I będą mieć w swoim domu przygotowaną przez nauczycieli bibliotekarzy pamiątkę. Przeczytajcie wypożyczoną bajkę. Tytuł wpiszcie do mini książeczki „Lubię czytać” przyklejonej na Pamiątce Pasowania na Czytelnika. Na pocztę przez Librus napiszcie do pani Kasperskiej lub pana Wajsa informację, że chcecie wypożyczyć kolejną bajkę do konkursu (można jednorazowo wypożyczyć więcej). Odnieście do szkoły tę bajkę, którą macie – połóżcie do skrzynki „Zwroty książek” – i z ławki odbierzcie kolejną bajkę.

Pamiątka Pasowania na Czytelnika

Serdecznie DZIĘKUJEMY tym Rodzicom i Uczniom klasy I, którzy już aktywnie uczestniczą w konkursie „Lubię czytać”. Zachęcamy pozostałych do takiego zaangażowania w czytanie bajek.


Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia! Nauczyciele ze szkolnej biblioteki

Witamy bardzo serdecznie młodszych uczniów i rodziców
Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej.

Czytanie to wspaniała przygoda. My, nauczyciele szkolnej biblioteki kochamy książki i zależy nam na tym, by dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej polubiły czytanie. Zakupiliśmy dla Was do szkolnej biblioteki ciekawe książeczki z serii: Czytam sobie, Kicia Kocia, Mądra Mysz, Pierwsze czytanki, Elmer, Już czytam, Muminki. Serdecznie zapraszamy do wypożyczania tych bajeczek. Przypominamy, że macie możliwość złożenia zamówienia przez wiadomość w dzienniku elektronicznym Librus lub po prostu przyjdźcie i wypożyczcie ciekawą bajkę.

Rozpocznijcie przygodę z czytaniem wypożyczając w swojej szkolnej bibliotece następujące książeczki z serii:

Elmer
Już czytam
Kicia Kocia
Pierwsze czytanki
Mądra Mysz

Drodzy Rodzice i Uczniowie prosimy odebrać ze szkoły Pamiątkę Pasowania na Czytelnika wraz z wypożyczoną do konkursu bajką. Możecie je odbierać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 z ławki na dolnym korytarzu przy głównym wejściu do budynku szkoły. Przeczytajcie bajkę. Tytuł wpiszcie do mini książeczki „Lubię czytać” przyklejonej na Pamiątce Pasowania na Czytelnika. Na pocztę przez Librus napiszcie do pani Kasperskiej lub pana Wajsa informację, że chcecie wypożyczyć kolejną bajkę do konkursu. Odnieście do szkoły tę bajkę, którą macie – połóżcie do skrzynki „ZWROTY KSIĄŻEK” – i z ławki odbierzcie kolejną bajkę. Do konkursu zapraszamy chętnych uczniów klasy I. Regulamin został opublikowany w artykule pt. Konkurs dla uczniów kl. I

Nauczyciele szkolnej biblioteki w Rudzie Różanieckiej zapraszają uczniów klasy IV do udziału w konkursie „Raz, dwa, trzy czytaj Ty dwadzieścia minut codziennie”. Wasza systematyczność i pozytywne nastawienie to podstawowe warunki, aby płynnie, biegle i ze zrozumieniem czytać.

Zadanie konkursowe:

1. Wybierzcie książkę, która Was interesuje.

2. Załóżcie zeszyt, w którym zapiszcie datę, autora i tytuł książki.

3. Przejrzyjcie pobieżnie tekst (spis treści, tytuły rozdziałów, ilustracje, słowa pogrubione).

4. Zapiszcie w zeszycie pytanie do tekstu.

5. Dokładnie czytajcie książkę 20 minut na głos.

6. Udzielcie w zeszycie odpowiedzi na postawione pytanie.

7. Poproście o podpis rodzica.

8. Powyższe czynności od 1 do 7 powtarzajcie codziennie do 28 stycznia 2021 r.

9. Na klasowym zebraniu z rodzicami 29 stycznia 2021 r. pochwalicie się swoimi zeszytami oraz pięknym czytaniem świeżego tekstu.

10. Książkę do popisów pięknego czytania wybierze wychowawczyni i udostępni Wam na wywiadówce.

11. Na zwycięzców czekają nagrody niespodzianki.

Trzymamy za Was kciuki !!!

W zeszycie zapisujcie codziennie:

1. Data:

2. Autor:

3. Tytuł:

4. Pytanie:

5. Czytam 20 minut

6. Odpowiedź:

7. Podpis rodzica: