Uwaga! Uwaga! Mamy przyszłych poetów i pisarzy!

Kochani, już wiemy, że wśród uczniów klasy VI mamy przyszłych poetów i pisarzy! Nauczyciele szkolnej biblioteki czekali, czekali i wreszcie doczekali się prac literackich o wiosennych ptakach. Ptaki, symbolizujące nadejście wiosny, były motywem przewodnim „Wiosennego Konkursu Literackiego”. Nadesłano dwie prace konkursowe o białym i czarnym bocianie. Bardzo się z nich cieszymy, bo są przepiękne, pomysłowe i ukazują ciekawostki odnośnie bocianich zwyczajów. Oprócz tego mają jeszcze jedna zaletę, zostały napisane samodzielnie przez uczniów.

UWAGA komisja konkursowa przyznała miejsce I – ex aequo:

Katarzynie Sztubie – za wiersz pt. „Bocian”

Markowi Krzyszysze – za opowiadanie pt. „Czarny elegancik”

Laureaci konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody w szkole, przed zakończeniem roku szkolnego. Serdecznie Wam gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

Zapraszamy do przeczytania bardzo ciekawych prac konkursowych.


Bocian
 
 
Długie nogi czerwone,
wielki dziób ostry,
to – bocian
pierwsza oznaka wiosny.
 
 
Do Polski przylatuje
od razu na łące poluje.
Zajada rybki, gryzonie
i ma czarne pióra na ogonie.
 
 
Buduje gniazdo wysoko
i ma bystre oko.
Chociaż spotkamy je
tylko w lato i wiosnę
życie z nimi jest radosne.

Katarzyna Sztuba
 

CZARNY ELEGANCIK
 
            Te ptaki przylatują do Polski już w marcu ,a niedojrzałe osobniki dopiero w kwietniu. Choć wydaje się, że jest to ptak prawie cały czarny to jesteśmy w błędzie .Jego pierze lśni z daleka fioletowo zielonkawym połyskiem ,a na brzuchu ma okazałą  białą plamę .Smukłe ciało utrzymuje się na długich,czerwonych nogach . Mała główka z piękną plamą wokół oka dodaje uroku .Jaskrawoczerwony długi dziób mówi nam , że to bocian ale bociek czarny . Obie płcie wyglądają identycznie ale młode osobniki są mniej barwne niż dorosłe .Choć jest to ptak płochliwy to pełen gracji .                                                                                                                  Bociany czarne to wzór wierności bo łączą się w pary na całe życie .Ten ptak wędrowny poważnie zagrożony wyginięciem wybrał izolację z dala od ludzi .Nie buduje gniazd na otwartej przestrzeni ,lecz ukrywa je w lesie , w koronie drzew najczęściej dębu lub buku .Samica składa od dwóch do czterech jaj , które wysiadują oboje rodzice przez około 5 tygodni .Rzadszy i ostrożniejszy niż bocian biały , żywi się głównie owadami ,płazami oraz małymi rybami .Choć są mniejsze od bociana białego to posiadają mocny charakter, a szczególnie małe bocianki potrafią walczyć gdy są w niebezpieczeństwie .W Polsce ten czarny elegancik jest objęty ochroną gatunkową ,a szczególnie obszary gniazdowania stanowią  strefę ochronną .Działalność człowieka to podstawowe zagrożenie dla bociana czarnego .Gatunek ten jest szczególnie wrażliwy na wszelkie  zakłócenia w środowisku naturalnym . Migruje głównie do Afryki przy czym wędrówkę rozpoczyna po bocianie białym i wykorzystuje siłę mięśni przy locie .Możemy się pochwalić bo spotykamy bociana czarnego najczęściej w krajach bałtyckich i w Polsce .
 
MAREK KRZYSZYCHA

Może zainteresuje kogoś jeszcze film o tych pięknych ptakach… Gdyż na jednym z gniazd w Przygodzicach jest kamera, można podejrzeć ich życie link poniżej.

Link :

http://www.bociany.przygodzice.pl/

Przekaz online z kamery: http://www.bociany.przygodzice.pl/